Minikiwi

Rostliny jsou úspěšně dlouhodobě pěstovány v oblasti severní Moravy, středních a jižních Čech, kde všude dobře prospívají a přinášejí úrodu.

Ceník:

Velikost samičí      rostlina            opylovač           
Actinidia arguta 1 letá sazenice 1ks, kontejner 1litr

120Kč

 

 

120Kč

 

 
Actinidia arguta 2 letá sazenice 1ks, 

  200,-

 

 

   180,-

 

 
Actinidia arguta 3 letá sazenice 1ks, kontejner 10 litrů 350,-vyprodáno   350,-vyprodáno  

Větší rostliny v kontejneru 15L             800Kč vyprodáno

 

V nabídce jsou nyní 2 výborné odrůdy: Věžky a Hejduk2

Starší sazenice šetří váš čas a umožňují dosáhnout o několik let dříve plodnosti a žádané velikosti. Větší sazenice jsou také méně citlivé k pěstitelským chybám.

Rostliny začínají plodit ve 4. roce, takže při vysazení 3letých sazenic je nejen vysoká jistota ujmutí, ale dá se očekávat i první sklizeň v následujícím roce. Pro produkci plodů je nutné vysadit i opylovače a to jednoho až na 8 samičích rostlin.

Všechny naše výpěstky mají kvalitní bohatě prokořeněný bal. Kvalita kořenů je pro další vývoj nejdůležitější

Fotografie výpěstků

Rostliny v 4 litrových kontejnerech:

Vpravo starší minikiwi v 10 litrovém kontejneru:

Actinidia v kontejneru 95 litrů, stáří cca 6 let:

 

Starší minikiwi na stanovišti, kultivovaná půda okolo:

 

Minikiwi v květu:

 

 

 

 

 

 

Kvalita kořenových balů-všimněte si bohaté prokořenění jemnými kořínky, malá sazenice:

 

Rostliny v zimě:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loňské řízky po úpravě kořenů před zasazením do kontejnerů:

Sazenice na jaře:

 

Konstrukce vhodné pro minikiwi zhotovujeme na míru-konstrukce pro rostliny

O minikiwi

Actinidia Arguta-minikiwi je dřevitá liána pocházející z Asie( Mandžusko, Korea), která se v našich podmínkách využívá jako okrasná a užitková rostlina. Její plody dozrávají v září a v říjnu, mají velikosti většího angreštu a vyznačují se velmi dobrou chutí, příjemnou vůní, jemnou jedlou slupkou a mimořádně vysokým obsahem vitamínu C . Rostlina u nás netrpí chorobami ani škůdci, snese mráz až -35 C a má vysokou estetickou hodnotu jak během sezóny díky svému hustému zdravému olistění tak i na podzim, kdy se její listy zbarvují výrazně zlatožlutě. V červnu navštěvují spousty čmeláků záplavu jemně vonících květů. Liána je tzv. dvoudomá, každá rostlina má buď jen samičí nebo jen samčí květy, a tak pro úspěšný vývin plodů musíme mít kromě samičích rostlin i rostliny samčí a to v poměru až 5samic/1samec v přiměřené vzdálenosti-asi do 10m od sebe.
Minikiwi nejlépe roste na slunečném stanovišti v propustné půdě s vysokým obsahem humusu. Vzhledem k mělkému umístění kořenů je za sucha prospěšná zálivka. Kořenovou zónu je ideální udržovat bez zatravnění nejlépe pokrytou vrstvou mulče.
 
Umístění: Nejlepších výsledků dosáhneme na slunečném a přitom mírně vlhkém stanovišti, které je navíc chráněno od severu a severovýchodu. Podmínkou je propustná půda. Místa, kde se po dešti drží voda, jsou naprosto nevhodná. Trvalé zamokření vede k úhynu. Pěstování je možné i v částečném zastínění. Růst ve stínu může oddalovat kvetení. Na sušších místech je nutné dodávat vláhu zálivkou několikrát během léta. Rostliny, jejichž průměrná životnost se uvádí desítky let a které mohou časem dosáhnout značných rozměrů umísťujeme k dostatečně pevné a trvanlivé konstrukci. Velikost je možné omezovat řezem, jehož princip je popsán níže.
 
Sazenice: Abychom zaručili dobré ujmutí, doporučuji vždy vysazovat alespoň dvouleté sazenice s velkým několikalitrovým (4-10l) dobře prokořeněným balem. Mladé rostliny v kontejnerech jsou předpěstovány ve speciálních substrátech, kde je zaručena vysoká propustnost a poměrně nízký obsah živin. Důležitá je také opatrná zálivka.
 
Příprava půdy: Actinidia časem vytváří mohutný kořenový systém a tedy nevyžaduje nutně kvalitní půdy, ale zejména v prvních letech je velmi citlivá k zamokření kořenů a vysokým dávkám živin. Půda musí být propustná a mírně kyselá, jinak listy trpí chlorózou. Pro zaručení ujmutí a urychlení vývinu v prvních letech po výsadbě je nezbytné sazenice vysadit do zpracované ornice s přídavkem dobře vyzrálého kompostu bez přídavku vápna a také pravidelně mírně zalévat. Okolí rostlin je třeba udržovat alespoň první 3 roky zkypřené bez porostu a samotné mladé rostliny doporučuji chránit přes zimu např. listím.
 
Tvar: Zapěstujeme 2-3 kmínky, které se nebudou navzájem ovíjet.
 
Řez:
Pokud minikiwi pěstujeme pro plody, je velmi vhodné dělat pravidelný řez ,neboť bez řezu jsou plody drobnější a méně kvalitní. Rostliny, které mají spíše estetickou funkci není nutné řezat prakticky vůbec. Absence řezu oddaluje plodnost.
 
zimní řez: Actinidia kvete na čerstvých přírůstcích vytvořených na loňských výhonech a na krátkých plodných větévkách (spurs). Loňské šlahouny v předjaří zkrátíme na 10 pupenů (cca60cm). Ve stejnou dobu můžeme také odstranit především starší větve s tmavší kůrou až po mladší výhon, větve poškozené a zahušťující, které jsou blíže než 25cm. Krátké plodné větévky neodstraňujeme. Při zimním řezu se může odstranit až 70% větví.
 
letní řez: Kvůli omezení velikosti rostlin, lepšímu přístupu světla a urychlení plodnosti se užívá letní řez. V době kvetení zkracujeme větévky s květy za 6. listem za posledním květem. Pomocí letního řezu je také možné udržet rostlinu v menším tvaru a dosáhnout spíše keřovitého habitu. V tomto případě po založení kostry (kmene a ramen) provádíme řez tak, že všechny přírůstky, které dosáhly cca 20cm zkracujeme na 10 cm a to několikrát za sezónu. Dřevina pak nepřipomíná liánu ale keř (spur-like growth) a také nasazuje více plodů. Během vegetace odstraňujeme také všechny bujné tlusté výhony, které rostou ze spodní části.
 
Sklizeň a využití: Plody dozrávají nerovnoměrně, je důležité všechny sklidit před prvními mrazy. Zkušenost ukazuje, že nejlepší je sklízet celé hrozny včas, a to tehdy, když se už na rostlině vyskytují některé měkké zralé plody, a sklizené je nechat dozrát buď v místnosti nebo uložit do ledničky, kde také postupně dozrají, a postupně odebírat k přímému konzumu.
Plody lze konzumovat čerstvé, zamrazovat, zavařovat, sušit a zpracovat na výborný džem.
Upozornění: Rostliny obsahují látky, které přitahují kočky. Ty mohou zvláště mladé rostliny vyhrabat nebo poškodit a tak je vhodné sazenice zpočátku chránit například pletivem.

 

Poznámky k pěstování 

1. Citlivost:
Actinidie jsou celkem bezproblémové, netrpí škůdci. Jsou však značně citlivé k zaplavení kořenů a také náchylné k poškození pozdními jarními mrazy v době, kdy už rostou výhony. Pozdní jarní mrazy nemohou rostlinu zničit ani výrazněji poškodit, mohou však citelně snížit úrodu v daném roce. Je proto nutné je pěstovat na chráněném stanovišti a v propustné půdě.
2. Umístění:
Vybíráme chráněné místo u staveb na jižní a západní straně, nedoporučuji vysazovat volně v zahradě otevřené k východu a severu kvůli citlivosti rostlin k pozdním mrazům v květnu. Důležité je propustné, nezaplavované a mírně vlhké stanoviště. Na suchém místě je nutná v létě závlaha. Podmáčená stanoviště nelze využít, rostliny nebudou prospívat. Vyhovuje polostín až plné slunce.
3. Ochrana mladých sazenic:
První 2 roky po výsadbě chráníme rostliny v zimě před mrazy např. listím, později snesou až -30.
4. Tvar:
Zapěstujeme 2-3 kmeny do zvolené výšky, nedovolíme jim obtáčet se.
5. Péče:
První 2 roky o rostliny pečujeme, především udržujeme půdu kolem rostlin bezplevelnou a zkypřenou v průměru min. 1,5m a mírně zaléváme. Rostliny nesmějí vyschnout a hlavně nesmějí být přelity. Přelití mladé rostliny poškodí. Při slabém růstu je možné přihnojit kompostem + 20g NPK kolem rostliny rovnoměrně do okopávané plochy. Tam, kde nejsou problémy s hraboši, vytvoříme kolem rostlin vrstvu výšky cca 7cm mulče z listí, hoblin, slámy nebo zralého kompostu. Nastýlka chrání mělce rostoucí kořeny před vyschnutím a potlačuje růst trav.
6. Příprava půdy a výsadba:
Před výsadbou zryjeme/zrotavátorujeme plochu min 1x1m a zapracujeme 10-20l zralého kompostu. Kompost musí být bez vápna mírně kyselý. Plochu srovnáme, pak vykopeme otvor trochu větší než kořenový bal, vložíme bal, obsypeme kompostem a urovnáme. Po výsadbě zalijeme 10l vody. Kompost musí být zralý. Rostliny se vysazují stejně nebo poněkud výše než rostly v kontejneru. Tam, kde se vyskytují hryzci a hraboši je vhodné chránit kořeny pomocí košů z králičího pletiva.
7.Příprava sazenic:
Bal vyklopíme z kontejneru na ruku otočením sazenice a posoudíme kořeny. Na povrchu balu smějí být jen jemné kořínky. Všechny větší kořeny, které rostou po povrchu balu i po dně buď odstřihneme nebo je rozpleteme a při výsadbě srovnáme, aby směřovaly paprsčitě od balu. Možné je i prořezat svisle bal na 4 místech.
8. Hnojení
Živiny a organickou hmotu do půdy dodáme každoročním přidáním kompostu 10L/m2. Pokud je půda kvalitní a přírůstky jsou dostatečné, nehnojíme.
9. Řez:
zimní řez:
V přejaří odstraňujeme všechny části, na kterých byly vloni plody až po dlouhý loňský výhon. Také odstraníme poškozené, slabé a zahušťující větve. Dlouhé loňské výhony zkracujeme na délku 8-10 pupenů (cca 60cm). Vzdálenost mezi výhony po řezu by měla být 25-30cm. Pokud se na rostlině vyskytují plodné větévky (spurs), ponecháváme je, dokud přinášejí úrodu. Nemají sice takovou životnost jako např. u jabloní, nicméně vydrží několik sezón a jsou cenné svou vysokou plodností.
letní řez:
V období kvetení zkracujeme výhony s květy cca 6. list za posledním květem. Později se také zaštipují konce dlouhých výhonů, které budou plodit další rok, aby se předešlo ovíjení konců.
10. Shrnutí-nejdůležitější zásady:
  • Stanoviště nesmí být zamokřené
  • Půda musí být mírně kyselá a propustná
  • Actinidie vysazujeme na místa chráněná od severu a severovýchodu
  • Vysazujeme jen starší sazenice s velkým balem
  • Rostliny nepřeléváme, to by způsobilo jejich poškození 
  • Před výsadbou půdu pečlivě připravíme v ploše 1x1m
  • Tuto plochu udržujeme bez trávy pokrytou mulčem
  • O rostliny alespoň 2 roky více pečujeme (okopávání, zálévání, ochrana přes zimu)

 

OBJEDNÁVKA

 

zahradysnapady/ZE-TRAC © 2023
Zahradysnapady.cz - Zahradní služby - Hodinový zahradník
Realizace pavelszabo.cz