Minikiwi
Rostliny jsou úspěšně dlouhodobě pěstovány v oblasti severní Moravy, středních a jižních Čech, kde všude dobře prospívají a přinášejí úrodu.
Ceník:
Velikost | samičí rostlina | opylovač | ||
Actinidia arguta 1 letá sazenice 1ks, kontejner 1litr |
120Kč
|
120Kč
|
||
Actinidia arguta 2 letá sazenice 1ks, |
|
|
||
|
|
|
Větší rostliny v kontejneru 15L 800Kč vyprodáno
V nabídce jsou nyní 2 výborné odrůdy: Věžky a Hejduk2
Starší sazenice šetří váš čas a umožňují dosáhnout o několik let dříve plodnosti a žádané velikosti. Větší sazenice jsou také méně citlivé k pěstitelským chybám.
Rostliny začínají plodit ve 4. roce, takže při vysazení 3letých sazenic je nejen vysoká jistota ujmutí, ale dá se očekávat i první sklizeň v následujícím roce. Pro produkci plodů je nutné vysadit i opylovače a to jednoho až na 8 samičích rostlin.
Všechny naše výpěstky mají kvalitní bohatě prokořeněný bal. Kvalita kořenů je pro další vývoj nejdůležitější
Fotografie výpěstků
Rostliny v 4 litrových kontejnerech:
Vpravo starší minikiwi v 10 litrovém kontejneru:
Actinidia v kontejneru 95 litrů, stáří cca 6 let:
Starší minikiwi na stanovišti, kultivovaná půda okolo:
Minikiwi v květu:
Kvalita kořenových balů-všimněte si bohaté prokořenění jemnými kořínky, malá sazenice:
Rostliny v zimě:
Loňské řízky po úpravě kořenů před zasazením do kontejnerů:
Sazenice na jaře:
Konstrukce vhodné pro minikiwi zhotovujeme na míru-konstrukce pro rostliny
O minikiwi

1. Citlivost:
Actinidie jsou celkem bezproblémové, netrpí škůdci. Jsou však značně citlivé k zaplavení kořenů a také náchylné k poškození pozdními jarními mrazy v době, kdy už rostou výhony. Pozdní jarní mrazy nemohou rostlinu zničit ani výrazněji poškodit, mohou však citelně snížit úrodu v daném roce. Je proto nutné je pěstovat na chráněném stanovišti a v propustné půdě.
Vybíráme chráněné místo u staveb na jižní a západní straně, nedoporučuji vysazovat volně v zahradě otevřené k východu a severu kvůli citlivosti rostlin k pozdním mrazům v květnu. Důležité je propustné, nezaplavované a mírně vlhké stanoviště. Na suchém místě je nutná v létě závlaha. Podmáčená stanoviště nelze využít, rostliny nebudou prospívat. Vyhovuje polostín až plné slunce.
3. Ochrana mladých sazenic:
První 2 roky po výsadbě chráníme rostliny v zimě před mrazy např. listím, později snesou až -30.
4. Tvar:
Zapěstujeme 2-3 kmeny do zvolené výšky, nedovolíme jim obtáčet se.
5. Péče:
První 2 roky o rostliny pečujeme, především udržujeme půdu kolem rostlin bezplevelnou a zkypřenou v průměru min. 1,5m a mírně zaléváme. Rostliny nesmějí vyschnout a hlavně nesmějí být přelity. Přelití mladé rostliny poškodí. Při slabém růstu je možné přihnojit kompostem + 20g NPK kolem rostliny rovnoměrně do okopávané plochy. Tam, kde nejsou problémy s hraboši, vytvoříme kolem rostlin vrstvu výšky cca 7cm mulče z listí, hoblin, slámy nebo zralého kompostu. Nastýlka chrání mělce rostoucí kořeny před vyschnutím a potlačuje růst trav.
6. Příprava půdy a výsadba:
Před výsadbou zryjeme/zrotavátorujeme plochu min 1x1m a zapracujeme 10-20l zralého kompostu. Kompost musí být bez vápna mírně kyselý. Plochu srovnáme, pak vykopeme otvor trochu větší než kořenový bal, vložíme bal, obsypeme kompostem a urovnáme. Po výsadbě zalijeme 10l vody. Kompost musí být zralý. Rostliny se vysazují stejně nebo poněkud výše než rostly v kontejneru. Tam, kde se vyskytují hryzci a hraboši je vhodné chránit kořeny pomocí košů z králičího pletiva.
9. Řez:
zimní řez:
V přejaří odstraňujeme všechny části, na kterých byly vloni plody až po dlouhý loňský výhon. Také odstraníme poškozené, slabé a zahušťující větve. Dlouhé loňské výhony zkracujeme na délku 8-10 pupenů (cca 60cm). Vzdálenost mezi výhony po řezu by měla být 25-30cm. Pokud se na rostlině vyskytují plodné větévky (spurs), ponecháváme je, dokud přinášejí úrodu. Nemají sice takovou životnost jako např. u jabloní, nicméně vydrží několik sezón a jsou cenné svou vysokou plodností.
letní řez:
V období kvetení zkracujeme výhony s květy cca 6. list za posledním květem. Později se také zaštipují konce dlouhých výhonů, které budou plodit další rok, aby se předešlo ovíjení konců.
10. Shrnutí-nejdůležitější zásady:
- Stanoviště nesmí být zamokřené
- Půda musí být mírně kyselá a propustná
- Actinidie vysazujeme na místa chráněná od severu a severovýchodu
- Vysazujeme jen starší sazenice s velkým balem
- Rostliny nepřeléváme, to by způsobilo jejich poškození
- Před výsadbou půdu pečlivě připravíme v ploše 1x1m
- Tuto plochu udržujeme bez trávy pokrytou mulčem
- O rostliny alespoň 2 roky více pečujeme (okopávání, zálévání, ochrana přes zimu)